Náboženstvo

Náboženstvo má na ostrove Srí Lanka obrovský význam. V roku 2008 bola Srí Lanka označená za tretiu najviac nábožensky založenú krajine na svete. Ak sa Vás na Srí Lanke niekto spýta, aké máte náboženstvo, a vy poviete, že žiadne, bude to pre neho nepochopiteľné. A pravdepodobne svoju otázku zopakuje. Prevažuje tu budhizmus.

Veľký význam má pre všetky náboženstvá na Srí Lanke Adamova hora. Hovorí sa, že každý z obyvateľov Srí Lanky na ňu aspoň raz za život vystúpi.

Buddhizmus
Na Srí Lanke najrozšírenejší budhizmus je náboženstvom najväčšej etnickej skupiny, Sinhálcov. Ich život je týmto náboženstvom značne ovplyvnený, čo sa prejavuje v ich myslení, kultúre, architektúre a umení. Budhisti veria v reinkarnáciu a oslavují každý spln (tzv. pója day) - nepracujú, nemali by piť alkohol, navštevujú chrámy, prinášajú do chrámov obety v podobe kvetov, meditujú, modlia sa a počúvajú kázanie. Zájdite v deň splnu do niektorého z mnohých budhistických chrámov a zažite túto výnimočnú atmosféru.

Islám
Islám je náboženstvom moslimov, potomkov arabských obchodníkov, ktorí na Srí Lanku prichádzali od 8. storočia n.l.. Islámistov stretnete na celom ostrove, najviac na celom východnom a severozápadnom pobreží. Dá sa očakávať, že sa islám bude na Srí Lanke ďalej rozširovať, čo sa ale nebude páčiť ostatným náboženským skupinám.

Hinduizmus
Hinduizmus prišiel na Srí Lanku s Tamilmi z Indie. Prevažne hinduistická je severná časť ostrova, ďalej východ krajiny a horské oblasti s čajovníkovým plantážami.

Kresťanstvo
Prvé zmienky o kresťanstve na Srí Lanke pochádza z 1.storočia n.l.. Masívna vlna kresťanstva však prišla až s príchodom Portugalcov v 16. storočí. Portugalci sa snažili obrátiť na kresťanstvo hlavne rybárov v osadách na západnom pobreží od Kolomba až na sever krajiny. Ďalšími reformátormi boli aj Holanďania a Briti.

Jedlo

Kuchyňa na Srí Lanke je svojim charakterom skutočne unikátna. Zakladá sa na receptoch kolonizátorov, predovšetkým Indov, Arabov, Portugalcov a Holanďanov. Základnou surovinou všetkých pokrmov je výborné ovocie a zelenina z miestnych záhrad. Zvláštžnoťou srílanských reštaurácií je veľmi dlhá príprava pokrmov, preto je obvyklé, objednávať si jedlo dopredu a do podniku sa vrátiť, až keď je pripravené ku konzumácii. Pravidlom stolovania na Srí Lanke odpovedá nepoužívaniu príborov, ale len vlastných rúk a prstov. Podľa miestnych zvyklostí si totiž jedine tak dokážete jedlo skutočne vychutnať. Samozrejmosťou je miska s vodou, ktorú dostanete k dispozícii po každom jedle, aby ste si mohli ruky dôkladne umyť. Najtradičnejším pokrmom na Srí Lanke je jednoznačne ryža s karí. Podáva sa ako v ozaj neskutočne pálivých úpravách, tak i v týchto omnoho jemnejších. Väčšina ostatných srílanských špecialít je založená na chuti rýb a morských plodov. Tradičným pokrmom je taktiež hopper - nad plameňom vyprážená omeleta, podávaná najčastejšie k raňajkám alebo k večeri, chuchvalcom malých zamotaných dusenýc nudlí sa hovorí string hoppers, zmesi ryže a strúhaného kokosu pittu. Medzi obľúbené špeciality patrí taktiež lamprai - ryža, varená v masovom výťažku, potom pečená v banánových listoch spolu so zelninou a mäsom. Klasickým obedom na Srí Lanke sú tzv. short eats - tanier plný mäsa a mäsových placičiek, čínskych rolád a pečiva. Pouličné stánky najčastejšie ponúkajú rotty - mäkkú omeletu s náplňov z čohokoľvek presne podľa chuti stravníka, trebárs so slaninou, mäsom, zeleninou alebo vajcom. V dobe obeda v stánkoch a u "hladných" okienok na ulici kúpite obedové balíčky s ryžou a kari v najrôznejších úpravách a s prílohami podľa vlastného výberu. Viac nájdete tu.

Ľudia

Žiariaca krajina dobrých ľudí

K.Ž. 21.09.2018
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky