História


Dejiny ostrova sú veľmi dlhé a pestré. Významná časť z nich sa vyznačuje dvoma faktormi : kolonizácie európskymi mocnosťami a napätie medzi Sinhálci a Tamilov. Sinhálci tvoria väčšina ľudí, ktorí vyznávajú budhizmus a v minulých storočiach vytvárali mocné kráľovstva Kotte a Kandy. Tamilov je menej, sú to hinduisti a ich najznámejšie kráľovstvo bolo Jaffna. 


Doba pred kolonizáciou Cejlónu

Už v 5. stor. pr. nl. l. obsadili ostrov nomádski Vedova a vzniklo na ňom Sinhálske kráľovstvo. Od 4. storočia pr. n. l..  Až do 10. storočia n. l. Bola hlavným mestom Anuradhapura. V 3. storočí pr. N. L. Prenikol na Srí Lanku vďaka Mahinda, synovi indického cisára Ašóku, budhizmus. Učenie tu získalo veľkú popularitu, čo dokazuje napr. Vznik théravádské školy.

Cejlón a európska kolonizácia

Ostrov Srí Lanka (pre Európu) objavili portugalskí moreplavci (Lourenco de Almeida v roku 1505). V 17. storočí ho kolonizovali Holanďania a na prelome 18. a 19. storočia prevzali Briti. V roku 1802 sa tak Srí Lanka pod názvom Cejlón zaradila medzi britskej kolónie. Angličtina sa stala oficiálnym jazykom.

V roku 1948 dosiahla Srí Lanka nezávislosti. V tej dobe začínajú rozpory medzi Tamilmi a  Sinhálcami. Tamilovia boli zbavení občianstva a mali byť vysťahovaní. Na svoju obranu však založili hnutie We Tamils Movement.

Na začiatku roka 1958 za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho dochádza k prvým krvavým stretom s obeťami na životoch. Časť tamilského hnutia sa v 70. rokoch radikalizovala a vytvorila organizáciu LTTE (LTTE).

Spor medzi Sinhálci a Tamilov prerástol v roku 1983 do občianskej vojny, ktorá trvala dokopy viac ako 26 rokov. LTTE boli definitívne porazení srílanskú armádou 17. mája 2009. Srí Lanka odvtedy zažíva prudký rozvoj cestovného ruchu a počty návštevníkov sa každoročne zvyšujú.

K.Ž. 21.09.2018
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky