História
Dejiny ostrova sú veľmi dlhé a pestré. Významná časť z nich sa vyznačuje dvoma faktormi : kolonizácie európskymi mocnosťami a napätie medzi Sinhálci a Tamilov. Sinhálci tvoria väčšina ľudí, ktorí vyznávajú budhizmus a v minulých storočiach vytvárali mocné kráľovstva Kotte a Kandy. Tamilov je menej, sú to hinduisti a ich najznámejšie kráľovstvo bolo Jaffna.
Doba pred kolonizáciou Cejlónu
Už v 5. stor. pr. nl. l. obsadili ostrov nomádski Vedova a vzniklo na ňom Sinhálske kráľovstvo. Od 4. storočia pr. n. l.. Až do 10. storočia n. l. Bola hlavným mestom Anuradhapura. V 3. storočí pr. N. L. Prenikol na Srí Lanku vďaka Mahinda, synovi indického cisára Ašóku, budhizmus. Učenie tu získalo veľkú popularitu, čo dokazuje napr. Vznik théravádské školy.
Cejlón a európska kolonizácia
Ostrov Srí Lanka (pre Európu) objavili portugalskí moreplavci (Lourenco de Almeida v roku 1505). V 17. storočí ho kolonizovali Holanďania a na prelome 18. a 19. storočia prevzali Briti. V roku 1802 sa tak Srí Lanka pod názvom Cejlón zaradila medzi britskej kolónie. Angličtina sa stala oficiálnym jazykom.
V roku 1948 dosiahla Srí Lanka nezávislosti. V tej dobe začínajú rozpory medzi Tamilmi a Sinhálcami. Tamilovia boli zbavení občianstva a mali byť vysťahovaní. Na svoju obranu však založili hnutie We Tamils Movement.
Na začiatku roka 1958 za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho dochádza k prvým krvavým stretom s obeťami na životoch. Časť tamilského hnutia sa v 70. rokoch radikalizovala a vytvorila organizáciu LTTE (LTTE).
Spor medzi Sinhálci a Tamilov prerástol v roku 1983 do občianskej vojny, ktorá trvala dokopy viac ako 26 rokov. LTTE boli definitívne porazení srílanskú armádou 17. mája 2009. Srí Lanka odvtedy zažíva prudký rozvoj cestovného ruchu a počty návštevníkov sa každoročne zvyšujú.